top of page

"Někdy v létě v roce 1933 projížděl Vilém Hess krásné okolí města Brandýsa nad Orlicí. Zaujal ho zajímavý terén, který přímo sváděl vytýčit závodní automobilový okruh. Protože Vilém Hess patřil k "šíleným" fanouškům", ale zároveň byl zaměstnancem továrny Aero, členem Aero Car Clubu, kolegou i přítelem mnoha automobilových závodníků, uplynul od nápadu k realizaci "pouhý rok". Pouhý, ale plný jednání, plánování a zařizování. V srpnu 1934 už byl v Brandýse nad Orlicí, odstartován I. ročník závodů automobilů na trati: Brandýs nad Orlicí - náměstí, Brandýs nad Orlicí - lázně, Olešná, Rviště, Perná, Brandýs nad Orlicí. Trasa měřila 11,4 km. První ročník Brandýského automobilového okruhu v roce 1934 byl ještě nesmělým začátkem tříleté tradice. Jely jen automobily ve třech třídách. Další ročníky 1935 a 1936 už ale ukázaly správný výběr trati, kvalitu organizace i oblibu mezi závodníky i diváky. Přilákaly kvalitnější účast z řad závodících, kvalitnější stroje, větší počet novinářů, oficiálních osobností a v neposlední řadě i více diváků. Přibyla i kategorie juniorů a sportovních vozů a ve III. ročníku závodily už i motocykly a sportovně upravené závodní vozy. Počet tříd se zvýšil ve II. ročníku ze tří na šest a ve III. ročníku pak dokonce na jedenáct. Také řada odměn a cen byla delší a bohatší. Závody to bývaly slavné. O tom hovoří nejen programy, ale hlavně vzpomínky, kteří byli "při tom". Sportovní úroveň závodů byla na svoji dobu nezvykle vysoká, a to již od prvního ročníku. Týkalo se to hlavně bezpečnostních a organizačních opatření. Vždyť třeba povinné používání přileb pro jezdce i spolujezdce nebylo v té době ještě běžným jevem ani na některých významných evropských tratích a závodech. Podobné to bylo i s přísnými technickými předpisy při přejímání vozů k závodům, při technických kontrolách i zápisu vozů, povinný trénink na vytyčené trati i dodržování startovních časů. Všechna tato organizační opatření byla na svoji dobu velice přísně dodržována. Start celého klání byl ve všech ročnících na brandýském náměstí u hudebního pavilonu, kde byla také postavena hlavní tribuna, stanoviště komentátora, soudcovská tribuna, stanoviště technické kontroly, startéra, lékaře, mechaniků a pod. Na náměstí byla ohrazená depa přejatých vozů, stánky s občerstvením, benzínová pumpa i depa mechaniků a služeb. Pochopitelně i davy diváků, kteří chtějí vidět to nejpodstatnější ze závodu, to je start a cíl a slyšet "z první ruky" komentář známého spisovatele, automobilového propagátora, cestovatele a jezdce v jedné osobě, F. A. Elstnera. Ten totiž ohlašoval a komentoval první dva ročníky. Ve třetím ročníku přepustil své místo tehdy jednomu z nejznámějších závodníků, Bohumilu Turkovi. Na náměstí tedy vše začínalo..."